side
فعالیت های کارنامه
Responsive image

در پي استقبال کم‌ سابقه جامعه فرهنگي از نشريه ادبی کارنامه (تاريخ انتشار سال ۱۳۷۷) موسسه فرهنگي هنري کارنامه با مديريت نگار اسکندرفر تأسيس شد. اين موسسه غيردولتی با هدف آموزش، پژوهش و توليد در عرصه فرهنگ و هنر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اجازه فعاليت گرفت.

 موسسه کارنامه از آغاز فعاليت خود، از همکاري و مشارکت اساتيد صاحب‌نام در حوزه‌هاي ادبيات، سينما، تئاتر و هنرهاي تجسمي برخوردار بود.

 نشريه کارنامه در سال ۱۳۸۳ تعطیل شد، اما اين همکاريی‌های صميمانه ادامه يافت. در سايه اين همکاريی‌ها موسسه توانست با برگزاری دوره‌های آموزشی فرهنگی و هنری فعاليت‌هاي خود را گسترش دهد. تا امروز هزاران جوان مشتاق از خدمات آموزشي کارنامه برخوردار و گروه کثيری از انرجویان و دانش‌آموختگان جذب بازار کار هنری شده‌اند.

 

مدیر مسئول: نگار اسکندرفر

مدیر آموزشی: حسن فتحی

مدیر اداری و مالی: علیرضا سلطانی

مدیریت روابط عمومی و شبکه های اجتماعی: محمدرضا ایمانیان

کارشناسان آموزشی: لیلا شقاقی

روابط بین الملل: فرح سلطانی

کارشناس امور مالی: بهار عباس خان

 

کارگاه ها و کلاس ها:
در موسسه‌ی کارنامه کلاس‌ها و کارگاه‌هایی با کیفیت بالا با حضور شاخص‌ترین نویسنده‌ها، منتقدان و فعالان حرفه‌ای فرهنگ و هنر ایرانی برگزار می‌شود. کلاس‌های مختلف، از کارگاه‌های خلاق گرفته تا کلاس‌های فوق تخصصی، همه در جهت دستیابی جوانان ایرانی به دانش و تخصص فرهنگی و هنری است. برخی از کلاس‌های برگزار شده در موسسه‌ی کارنامه در سال های گذشته:


شاهنامه خوانی: محمود دولت آبادی 
کارگاه نوشتن خلاق: هوشنگ گلشیری(متوفا به سال ۷۹)، شهریاد مندنی پور، محمد محمدعلی، امیرحسین چهلتن، حسین مرتضاییان آبکنار، شیوا ارسطویی
کارگاه شعر: منوچهر آتشی(متوفا به سال ۸۴)، حافظ موسوی
 نقد فیلم: امید روحانی، امیر پوریا
 تاریخ سینما: امید روحانی
 کارگاه تحلیل فیلم، دیوید لینچ: امید روحانی
 کارگاه تحلیل فیلم، جیم جارموش: امید روحانی
 تاریخ هنر: آیدین آغداشلو
 تحلیل نقاشی مدرن: آیدین آغداشلو
 فلسفه هنر: بابک احمدی
 تئوری نقد: بابک احمدی
 اگزیستانسیالیسم و هنر: بابک احمدی
 فلسفه ی مدرن: مراد فرهادپور، مانی حقیقی
 روانشاسی در هنر و ادبیات: دکتر محمد صنعتی
 مقدمات موسیقی معاصر: محمدرضا درویشی
 عکاسی: محمدرضا شریف زاده، محمد غفوری
 نمایشنامه نویسی: حمید امجد، محمد چرمشیر
 روزنامه نگاری: مسعود بهنود
 تاریخ معاصر: مسعود بهنود
 لذت های ادبیات: محمدعلی سپانلو


 برای کسب اطلاعات در مورد دوره ها و کارگاه های آموزشی موسسه کارنامه که در حال حاضر برگزار می شود به قسمت دوره های آموزشی مراجعه نمایید


 مدرسه هنرهای" سینما،تئاتر " کارنامه:

اين موسسه در سال ۱۳۸۱، به منظور توسعه‌ و تمرکز بر دوره‌های طولانی مدت و کارگاه‌های منسجم آموزشی جنبه‌های مختلفِ سینما، تئاتر وهنرهای مربوط به آنها، مدرسه‌‌ی هنرهای " سینما،تئاتر " کارنامه را تأسیس نمود. از زمان شروع دوره‌ی شش‌ماهه‌ی بازیگری حرفه‌ای، دوره‌های آموزشی موسسه‌ی کارنامه با هدف آموزش مهارت‌های لازم به هنرجویان و موفقیت آنان در عرصه‌ی رقابت، همواره با چهره‌های نام‌آشنای تئاتری وسینمایی چه در عرصه‌ی ملی و چه بین‌المللی همکاری کرده است. بسیاری از فارغ التحصيلان موسسه اینک در زمینه‌ های مختلف هنری حرفه اي شناخته شده‌اند و موسسه پيوسته تلاش مي کند تا به شیوه های مخالف از دانش آموختگان خود حمایت کند. برخی از کارگاه‌هاي موسسه عبارتند از:
 
بازیگری تئاتر و سینما: مهتاب نصیرپور، آناهیتا اقبال‌نژاد، رؤیا تیموریان، سیما تیرانداز، محمد رحمانیان، رضا بهبودی، هدایت هاشمی، مسعود رایگان، بهرام دهقان، امیر پوریا، پیام دهکردی، مهدی سلطانی، علی عمرانی، آزیتا حاجیان، پارسا پیروزفر، محمدعلی سجادی، سعید آرمند، حسن معجونی، عاطفه تهرانی، آتیلا پسیانی، شبنم طلوعی، افشین هاشمی، رضا کشاورز، پانته آ پناهی ها، وحید رهبانی، کیومرث مرادی، حسن فتحی، رضا گوران، محمد نادری، 
 
فیلمنامه نویسی: ناصر تقوایی
کارگاه فیلم سازی: عباس کیارستمی
سینما و اسطوره: بهرام بیضایی
از ایده تا ساخت: کارگاه فیلم سازی اصغر فرهادی
کارگاه فیلم سازی مستند: شادمهر راستین
فیلم برداری: محمود کلاری
کارگردانی تئاتر: محمد رحمانیان
اصول کارگردانی فیلم: شهرام مکری
کارگاه بازیگری پرفورمنس: آناهیتا اقبال نژاد
کارگاه نت های بازیگری در بدن: یاسر خاسب
کارگاه بازیگری: هدایت هاشمی، پیام دهکردی
بداهه پردازی و اجرا: هدایت هاشمی
کارگاه صدا و بیان: مهدی سلطانی
تدوین فیلم: مستانه مهاجر
۱۶ درس کارگردانی تئاتر: کیومرث مرادی
آنچه کارگردان از بازیگر می خواهد: بهروز افخمی
فیلمنامه نویسی - فیلم بلند: فرهاد توحیدی
 
انتشارات:
در سال ۱۳۸۱ انتشاراتی وابسته به موسسه‌ی کارنامه با نام انتشارات فرخ‌نگار را تأسیس کردیم. هدف ما فراهم آوردن بازاری از کتاب بود که هم مربوط به فرهنگ و هنر باشد و هم نویسنده‌هایی سرشناس آنها را نگاشته باشند، هم چنین چاپ و نشرِ آثاری جدید در زمینه‌ی ادبیات و شعر. برخی از کتاب‌های منتشر شده‌ی نشر فرخ‌نگار عبارتند از:
کتاب شاعران: اشعار و مقالاتی از بودلر تا استیونس، گردآوری و ترجمه‌ی مراد فرهادپور و یوسف اباذری
شهربازی رمانی از حمید یاوری
سمینار جهانی ادبیات داستانی: مجموعه‌ای از داستان های کوتاه، مقالات و سخنرانی‌ها، گردآورنده: نگار اسکندرفر، چاپ شده به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی
خانه‌ای از شن و مه، رمانی از آندره دبوا، ترجمه‌ی اکرم اسکندرفر
دیوان خشم، کتاب شعرِ یزدان سلحشور
یک لحظه ویزا، کتاب شعرِ حنا مخملباف
گرفتار یخ، رمانی از گری نیلسن، ترجمه‌ی آذرنوش نوریان
یه روز من و انتلکت کوچه‌مون، مجموعه داستان نوشین فخیم‌زاده
گوشه-گوشه‌های من، کتاب شعرِ ندا وجدانی
 
تولید فیلم و تئاتر:
با توجه به ارتباطاتِ گسترده موسسه با صنعت سينما و پرورش استعدادهاي جوان در اين عرصه بالغ بر ۶۰۰ فيلم کوتاه داستاني و مستند توسط هنرجويان موسسه ساخته شده و موسسه در توليد فيلم هاي زير همکاري موثر داشته است.
 
فيلم شاعر زباله‌ها ۱۳۸۴:

نوشته‌ محسن مخملباف و به کارگردانی محمد احمدی به عنوان سرمايه گذار.این فیلم جوایزی درجشنواره‌های مختلف گرفت، از جمله: جشنواره‌ی ریل‌ورلد تورنتو و جشنوارفیلم میلانجدایی نادر از سیمین ۱۳۸۹:

نوشته و به کارگردانی فیلمساز برجسته " اصغر فرهادی " با همکاری موسسه‌ کارنامه به عنوان سرمایه‌گذار و مجري طرح. جدایی نادر از سیمین موفق شد پنج سیمرغ بلورین و دو دیپلم افتخار را از جشنواره فیلم فجر دریافت کند و در ۱۲ رشته نیز کاندید شده است. این فیلم تحسین شده برنده جایزه‌ آسیا-پاسیفیک گرديده و همچنین برنده‌ی خرس طلایی بهترین فیلم و دو خرس نقره‌ای برای گروه بازیگران مرد و زن از ۶۱ فستیوال فیلم برلین شد. همچنین موفق به دریافت چندین جایزه معتبر بین المللی دیگر از جشنواره ها و آکادمی های مختلف و مطرح سینمایی جهان شد از جمله جایزه گلدن گلاب، سزار و اسپریت که از جوایز بسیار معتبر سینمایی جهان محسوب می شوند.
جدایی نادر از سیمین " که در سطح جهان با نام " یک جدایی/ a Separation " اکران شد یکی از فیلم های پرفروش سال در ايران و فرانسه شناخته شد و توانست برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان را از آکادمی اسکار دریافت کند. جایزه ای که در تاریخ سینمای ایران بی سابقه بوده است.
همچنین تعدادی از هنرجویان موسسه کارنامه هم در این فیلم ایفای نقش داشته اند که از آن جمله می توان به حضور بسیار خوب " ساره بیات " در قالب یکی از نقش های اصلی اشاره کرد.

 

روز مبادا ۱۳۹۳:

فیلم سینمایی روز مبادا به کارگردانی فائزه عزیزخانی و تهیه کنندگی نگار اسکندرفر و محمد احمدی ساخته شد. این اثر موفق به کسب تندیس بلورین بهترین کارگردانی در بخش هنر و تجربه در جشنواره فیلم فجر سی و سوم شد.

 

 

همراهی و حمایت از جشنواره فیلم کوتاه ۱۰:
این جشنواره برای نخستین دوره در مهرماه ۱۳۹۶ با همراهی موسسه فرهنگی هنری کارنامه و با تلاش جمعی از فارغ التحصیلان سینما و با یاد عباس کیارستمی فقید برگزار شد. هئیت داوران این رویداد هنری متشکل از چهره های مطرح سینما آثار برگزیده فیلم کوتاه را معرفی می کنند. این جشنواره در سال ۹۷ و ۹۸ دومین و سومین دوره خود را نیز با استقبال فعالان فیلمسازی کوتاه و هنرمندان برجسته سینما پشت سر گذاشت و همچنان ادامه دارد ...

 

مستند داستانی خط باریک قرمز ۱۳۹۷:

این مستند داستانی به کارگردانی فرزاد خوش دست داستان جمعی از نوجوانان و جوانان زندانی است که سعی دارند به بهانه اجرای یک اثر نمایشی برای یک روز از زندان خارج شوند. این فیلم مستند یکی از جنجالی ترین آثار جشنواره فیلم مستند سال ۹۸ بود و همچنین موفق شد از چندین رویداد مهم داخلی از جمله جشنواره جهانی فیلم فجر و خارجی جوایز مختلف و متعددی کسب کند. تهیه کنندگی این اثر بصورت مشترک بر عهده نگار اسکندرفر مدیریت موسسه کارنامه و فرزاد خوش دست بوده و هنرمندان مطرحی همچون قرهاد اصلانی، افشین هاشمی، هنگامه قاضیانی، آرش آبسالان، یاسر خاسب و با حضور توماج دانش بهزادی در تولید آن مشارکت داشتند.

                               

جنایت بی دقت ۱۳۹۹:

این اثر سینمایی به کارگردانی شهرام مکری و تهیه کنندگی نگار اسکندرفر با موضوع حادثه سینما رکس آبادان ساخته شد. این اثر در اولین حضور جهانی خود در جشنواره فیلم ونیز نمایش داده شد و موفق به دریافت جایزه بهترین فیلمنامه از سوی منتقدین مستقل جشنواره شد. نویسندگی فیلمنامه این فیلم برعهده شهرام مکری و نسیم احمدپور بوده و بازیگرانی از جمله بابک کریمی، فریبا کامران، سیاوش چراغی پور، محمد ساربان الهه بخشی و .... در این اثر ایفای نقش می کنند. فیلم جنایت بی دقت در آذرماه سال ۱۴۰۰ در سینماهای ایران اکران و مورد استقبال مخاطبین نیز قرار گرفت

  

 

حمایت و همراهی از اپلیکیشن کیارستمی:
موسسه کارنامه با همکاری شرکت یارا به جمع آوری و ارائه آثار کیارستمی و شاگردان او اقدام کرده است تا با ارائه این آثار قدمی در جهت تسری نگاه فیلم سازی او داشته باشد. اپلیکیشن "کیارستمی" بستری است برای دیده شدن آثار کیارستمی و شاگردان او. همه ی دوستداران سینمای کیارستمی در شکل گیری این میراث معنوی سهیم هستند.

موسسه کارنامه همچنین در تولید تئاترهای زیر نیز به عنوان تهيه کننده و مجري طرح همکاری نموده است:


 نمايش فنز۱۳۸۴: نويسنده و کارگردان: محمد رحمانیان و با بازی پرویز پرستویی، مهتاب نصیرپور، حبیب رضایی، ترانه علیدوستی و احمد مهرانفر. اين نمايش در تور جهانی دبی، استکهلم، تورنتو، اتاوا و ونکوور بسيار موفق بود.

  


نمايش عشقه۱۳۸۵: نويسنده: محمد رحمانيان، کارگردان: محمد رحمانيان و حبيب رضايي، محل اجرا: تهران – تئاتر شهر.


 
نمايش مانیفست چو ۱۳۸۷: نويسنده و کارگردان: محمد رحمانیان با بازی مرحوم احمد آقالو، هومن برق‌نورد، مهتاب نصیرپور، ترانه علیدوستی، سیما تیرانداز، افشین هاشمی و اشکان خطیبی. برگردان به زبان انگليسي: فرخ سلطاني. اين نمايش به زبان انگليسي اجرا شد.

 

هياهوی همهمه همگانی  ۱۳۸۹:

کارگردان: شادمهر راستين، اجرا: سالن انتظامي خانه هنرمندان ايران

بازیگران: فارغ التحصیلان ممتاز دوره بازیگری حرفه ای موسسه کارنامه

 

نمایش شکلک ۱۳۹۲: این اثر نمایشی که با همراهی موسسه کارنامه به عنوان تهیه کننده در تالار شمس موسسه اکو بروی صحنه رفت با استقبال بی نظیر مخاطبین ربرو شده و از آثار شاخص این سال بود. نمایش شکلک ابتدا در سال ۸۲ در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر اجرا شده و پس از ۱۰ سال با حضور امیر جعفری،پانته آ بهرام، ستاره پسیانی، نوید محمد زاده و به کارگردانی کیومرث مرادی باز تولید شد. متن این اثر نمایشی را نغمه ثمینی نوشته و طراحی صحنه آن نیز بر عهده پیام فروتن می باشد.

 

حمایت مادی و معنوی از فعالیت فارغ التحصیلان موسسه برای حضور قوی تر درفضای هنری حرفه ای. مانند حمایت های مادی و معنوی از برخی آثار اجرا شده توسط گروه تئاتر " گره "
 
رخدادها و گروه های تحقیقاتی:

اين موسسه پيوسته سعي کرده از توان خود در مشارکت در رخدادهاي فرهنگي بهره گيرد و در پروژه هاي تحقيقاتي و اجرايي فرهنگي منشأ اثر باشد، برخی از این فعالیت‌ها عبارتند از:
باشگاه تهران هاپکینز: کارگاهی برای مطالعه‌ی شعر انگلیسی، که سال‌ها توسط موسسه‌ی کارنامه برگزار شده است.
کانون نمایشنامه‌خوانی کارنامه: یک سری نشست‌ها که به خواندن نمایشنامه‌های جدید و کلاسیک توسط هنرجویان کارنامه اختصاص داشت.
سمینار ادبیات داستانی کیش: فستیوال بین‌المللی که توسط موسسه‌ی کارنامه به زبان‌های مختلف به متن برگردانده شد.
جشنواره شعر کارنامه: به مدت چهار سال به طور مستمر برگزار شد و به منتخبان کتاب هاي منتشره جوايزي اعطا شد و در کنار آن از پيشکسوتان عرصه شعر تقدير به عمل آمد
هفته‌ کودکان یونیسف: کارنامه در سال ۱۳۸۷ در بیش از ۵۶ فعالیت فرهنگی و هنری و برنامه‌هایی به مناسبت هفته‌ی کودک با یونیسف همکاری کرد.
جشنواره‌ تئاتر کارنامه: این جشنواره با تئاترهایی اجرا شده توسط هنرجویان این موسسه برگزار شد، این جشنواره توسط اساتید سرشناس تئاتری داوری شد و اولین جشنواره‌ی تئاتر خصوصی در ایران بود.
جشنواره‌ تئاتر امید: حمایت و پشتیبانی مادی و معنوی همیشگی از جشنواره امید
موزه‌ی دفاع مقدس: طراحی فرهنگي این موزه توسط موسسه‌ی کارنامه انجام شد.
گالري هنرهای تجسمی مجموعه‌ فرهنگی پرديس ملت: مديريت طراحي و افتتاح گالري پرديس ملت توسط موسسه کارنامه اجرا شد


همچنین هنرجویان و فارغ التحصیلان موسسه کارنامه که تعداد بسیاری از آنها جزء چهره های شناخته شده و فعال حوزه تئاتر و سینما هستند تا به حال آثار متعددی را ساخته و یا به عنوان بازیگر در آثار نمایشی و سینمایی کارگردانان مطرحی ایفای نقش کرده اند.
 
برخی از فارغ التحصیلان دوره های مختلف موسسه کارنامه که در حال حاضر فعال هستند:

بازیگران:

صابر ابر - هومن سیدی - آزاده صمدی - ساره بیات - فرزین محدث - رعنا آزادی ور - شاهرخ استخری - پوریا پورسرخ - نرگس محمدی - میثاق زارع - ارسطو خوش رزم - محمدرضا ایمانیان - ابراهیم عزیزی - سارا بهرامی - خاطره حاتمی - هومن کیایی - حمیدرضا محمدی - علی ابدالی - امیرعلی نبویان - سجاد تابش - روزبه حصاری - مازیار سیدی - صبا کمالی - محسن کیایی - مرضیه بدرقه - بانیپال شومون - بابک بهشاد - نازنین بابایی - ملیسا ذاکری - حامد ادوای - شادی کرم رودی - بهدخت ولیان - امیرحسین فتحی - پردیس منوچهری - علیرضا لبیبیان - آرمین رحیمیان - صدف اسپهبدی - عاطفه پوربهرام – یزدان دارابی –محمدرضا غفاری – شبنم قربانی – آناهیتا درگاهی – ساقی حاجی پور – نهال دشتی – بهرنگ علوی – رضا داوودوندی – امین موحدی پور – محمد شهباز تهرانی – آرزو عبدالهی – لبخند بدیعی – فرناز ابراهیمی – شادی مختاری – محیا صدرزاده – نیکا شهباززاده – آیناز آذرهوش – علی سام صادقی – رومینا کوهزاد – پاشا جمالی – حامد مهربانی – سینا کرمی – بهار زندی – امیر حاجی محمدی – پریا مجللی – روزبه بمانی – مهرنوش مسعودیان – مسعود انتظاری – مائده تقوایی – نازنین دلشادیان – کامیار حقی – عاطفه موسوی – کوثر صمدی – توماج دانش بهزادی – امیر شریفی – هدا پرواس – اشکان اطمینان – شیرین میرمهدی – امیر شیرخانی – دیبا کنعانی – محمدرضا مراد – آرمین لشگری – پیمان گوهری – کسری پرتوی – آیدین الفت

فیلمسازان

فائزه عزیزخانی - درناز حاجیها - آرمان خوانساریان - کاظم دانشی – آرین وزیر دفتری – مهرداد نادر – ارسلان امانتی – مهدی حیدری – هومن بابانوروزی – آزاد آباد پور – مرتضی فریدونی - نیما جاویدی

 


Responsive image
logo-samandehi side