side

صدا، بیان، سخنوری

تعداد جلسات : ۱۲ جلسه
ساعات هر جلسه : ۳ ساعت
روزهای برگزاری : یک روز در هفته - پنجشنبه - ساعت ۱۰ تا ۱۳
مدت دوره : سه ماه
توضیحات :

دوره‌های آموزشی «فنون سخنوری» در جست‌جوی رفع مشکلات تکنیکی گفتار با هدف افزایش توانمندی هنرجویان در امر مهارت‌های گفتاری- ارتباطی است.

سرفصل ها:

بنیاد تنفس

تنفس پایه تولید صوت است. انسان بدون جریان بازدم قادر به تولید صوت و در نتیجه ارائه گفتار نیست. سخنورانی که تنفس غلط دارند با مشکلات عدیده‌ای همچون کمبود حجم تنفسی، خستگی زود هنگام، نفس‌آلودگی گفتار و مواردی این‌چنینی مواجه می‌شوند. اما این تمامی کارکرد تنفس نیست. از دیرباز نقش تنفس در کسب آرامش مورد توجه بوده است چندان که کهن‌ترین روش‌های درمانی اختلالات درمانی مبتنی بر توجه بر تنفس هستند و امروزه نیز تشخیص اولیه وضعیت بیماران با تکیه بر جریان منظم یا نامنظم تنفس آنها انجام می‌شود. آخرین تحقیقات نشان داده است که بیش از چهل درصد از مردم جهان تنفس غلط دارند و نزدیک به هشتاد درصد از مردم جهان تصور غلطی از مکانیسم تنفس دارند. اجمالی بر فراگیری فنون تنفسی، کاربرد موثر تنفس در کسب آرامش، تسلط بر اضطراب و تقویت دیافراگم از عمده مباحث این نشست هستند.

صدای اثرگذار

دستیابی به کیفیت صوتی بهتر یا جنس صدای اثرگذار یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های صداپیشگان است. این در حالی است که تارهای صوتی در دهلیز حلق، هر روزه در معرض آسیب‌های متفاوت و فراوانی قرار می‌گیرند. این آسیب‌ها دایره گسترده‌ای از هوای تنفسی تا نوع تغذیه و حتی انجام کارهای فیزیکی سنگین را دربر می‌گیرند تا حدی که شاید در این میان استفاده غلط از صدا کمترین سهم آسیب را داشته باشد.  بهداشت صوتی، تمرین‌های صدا، گرمسازی صدا و شناخت رزوناتورهای صوتی از مباحث این نشست هستند.

ترمیم ساختار الفبایی گفتار

عامه مردم بر این باورند که اختلالات گفتاری باید چیزی مانند لکنت باشد که نیاز به درمان داشته باشد. این در حالی است که به جز گویندگان حرفه‌ای کمتر کسی صاحب گفتار درست و کامل است. سخنورانی که هیچ دروه آموزشی نگذرانده‌اند بدون هیچ تردیدی دارای اختلال گفتاری هستند. این اختلالات در تولید ضعیف یا ناقص حروف الفبا خود را نشان می‌دهد. اگر تا به امروز کسی از گفتار شما ایراد نگرفته است الزاما نشان الگوی گفتاری کامل نیست بلکه به دلیل آشنایی شنونده با دایره واژگان است که «دایقن» را به شکل «دقیقا» و «اته» را به شکل «البته» بازشنوایی می‌کند اما همه وقت و همه جا این چنین نیست، گاه در ارتباط با اعداد و ارقام (بویژه اگر مالی باشند) سوء برداشت‌ها فاجعه آمیزی رخ می‌دهند. توجه به الگوی گفتار درست، راه‌های ترمیم اختلالات تولید و مشاوره گفتاری بخشی از مباحث این نشست هستند.

عناصر تولیدی گفتار

گفتار یکنواخت ساده‌ترین نوع گفتار غلط است. عدم رعایت فراز و نشیب‌های آهنگین چه بسیار باعث رخوت شنوندگان شده است. این در حالی است که ۱۰ عنصر گفتاری از دیرباز مورد توجه سخنوران بوده و هست. آشنایی با این عناصر تولیدی و برخی تمرین‌های کاربردی برای تقویت این عناصر از مباحث این نشست هستند.

یمپالس، حلقه مفقوده زبان بدن

هر روزه کتاب‌های متفاوتی در حوزه زبان بدن (Body Language) روانه بازار می‌شود اما بیش از آنکه به ترمیم رفتاری ما کمک شود کلاف تحلیل رفتار متقابل در ما پیچیده‌تر می‌شود. این تعارض به دلیل آن است که در بحث زبان بدن حلقه مفقوده‌ای وجود دارد که جز در محافل تخصصی در جای دیگری ارائه نمی‌شود. ایمپالس اگرچه واژه‌ای به ظاهر تازه در بحث زبان بدن است اما رازی نیست که خارج از بدن یا رفتار ما باشد. در واقع داستان نهفته‌ای در رفتار بدنی است که فقط باید نسبت به آن آگاه شد.

استراتژی اجرا

لحظه حضور در پشت میز مذاکره یا صحنه سخنرانی با داشتن تمام دانش فنی و تحلیلی باز هم لحظه اضطراب آوری است. اضطراب اجرا  یا Performance Anxiety از دیدگاه روان‌شناسان امری طبیعی است اما بروز اختلالات بعدی و یا امتداد اضطراب اجرا امری طبیعی نیست. بررسی استراتژی اجرا از لحظه ورود تا پایان، موضوع این نشست است.

 

برای ثبت نام و حضور در این کارگاه آموزشی باید حتما در سایت موسسه کارنامه عضو شوید. لطفا ابتدا مراحل عضویت در سایت کارنامه را طی کرده و سپس اقدام به رزرو برای حضور در این کارگاه کنید.

لازم به ذکر است تمامی مراحل ثبت نام در کارگاه های آموزشی موسسه کارنامه به صورت اینترنتی انجام خواهد شد. لطفا حتما در مرحله عضویت ایمیل و شماره تلفن همراه فعال و معتبر استفاده شود.

با تشکر

موسسه فرهنگی هنری کارنامهاساتید
Responsive image


Responsive image


logo-samandehi side