side
اولین مراسم مدال خورشیدی برگزار شد
Responsive image

در ابتدای این مراسم که در سالن شهید آوینی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برپا شد، نگار اسکندرفر مدیر مسئول موسسه کارنامه با تشکر از پیام فروتن برای مطرح کردن ایده اهدای جایزه‌ای به نام استاد خسرو خورشیدی، در سخنانی گفت: این کار در ادامه هدف اصلی موسسه «کارنامه» که آموزش در حوزه‌های تئاتر ، سینما و ادبیات است، انجام می‌شود.
او با بیان اینکه تئاترهایی که در یکی دو سال اخیر در سالن‌های کوچک و پشت سر هم به صحنه می‌روند باعث شده‌اند طراحی صحنه کم کم در حال حذف شدن باشد افزود: ما خواستیم با این اقدام توجه مسئولان را جلب کنیم و امیدوارم بتوانیم این حرکت را ادامه دهیم. ضمن اینکه امیدوارم در سال‌های آینده همان‌طور که این موسسه همواره در نظر داشته، برگزیدگانی را از میان جوانان داشته باشیم.


پیام فروتن: امیدوارم مدال خورشیدی ۱۰۰ ساله شود


همچنین پیام فروتن که در بخش اساتید برتر جزو نامزدها بود اما نام خود را از این لیست خارج کرده بود، در سخنانی گفت: ما در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که کلمه اعتماد در آن کمرنگ شده است. مدال خورشیدی یکی از آرزوهای شخصی من بود و می‌خواستم نهادی وجود داشته باشد تا این مدال را برای اهدا در رشته طراحی صحنه سینما و تئاتر پایه گذاری کند اما اعتمادی وجود نداشت تا اینکه خانم اسکندرفر در این باره به من اعتماد کرد.
او سپس با اشاره به اینکه در کنار اهدای این جایزه پیش از این چند سمینار و میزگرد هم در حوزه طراحی صحنه برپا شده است درباره شیوه داوری توضیح داد: پس از مکانیسمی که برای رای‌گیری در نظر گرفته بودیم در نهایت ۴۰۰ رای به دست آمد که برگزیدگان از میان آن‌ها انتخاب شدند. با این حال در سال اول ممکن بود، ضعف‌هایی وجود داشته باشد، بنابراین برای سال آینده شورای مدال خورشیدی را تشکیل خواهیم داد که استاد خورشیدی عضو افتخاری آن خواهند بود و خانم اسکندرفر و حسن فتحی هم از دیگر اعضای آن هستند. سایر اعضا نیز پس از مشورت و گفت‌وگو انتخاب و معرفی خواهند شد.
فروتن اظهار کرد: امیدوارم این مدال ۱۰۰ ساله شود و در یک روز پنجم آذر صدمین سال برپایی اهدای این مدال را جشن بگیریم.


آیدین آغداشلو: اینجا جایی است که باید حسادت کرد


به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم آیدین آغداشلو پس از بیان تحسین خود نسبت به خسرو خورشیدی و ابراز خوشحالی از حضور در این مراسم بیان کرد: برای من باعث لذت و افتخار است که همراه و تماشاگر کارهایی که آقای خورشیدی انجام داده‌اند، بوده‌ام. کار ایشان در طراحی صحنه سینما و تئاتر فوق العاده بوده و ایشان در طراحی برای من جایگاه ویژه‌ای داشته است.
وی افزود: من در طول این سال‌ها حسد را در خودم از بین برده‌ام اما اینجا جایی است که بد نیست آدم نسبت به یک طراح درجه اول، حسد داشته است.
وی اضافه کرد: خوشبختانه نسلی به وجود آمده که در حال رشد دادن نسل‌های بعدی است و نباید از یاد ببریم در میان کسانی زندگی می‌کنیم که در حوزه طراحی صحنه استادان و طراحان بزرگی بوده و هستند مثل ایرج رامین‌فر و امیر اثباتی.
این نقاش و گرافیست گفت: من همیشه طراحی‌های علی رفیعی را دوست داشتم و هرگاه نمی‌توانستم ۳ ساعت در یک جا بنشینم به خودم وعده‌ می‌دادم که طراحی‌های صحنه خوبی را خواهم دید.
آغداشلو با اشاره به صحبت‌هایی که پیش از او درباره از بین رفتن طراحی صحنه در سینما و تئاتر مطرح شده بود، بیان کرد: مطمئن نیستم که دیگر چه چیزی وجود خواهد داشت و چه چیزی وجود نخواهد داشت اما می‌دانم اهمیت عمده طراحی سینما و تئاتر برای من در آینده نگری نبوده است. من نمی‌دانم بعدا چه چیزی حذف خواهد شد و آیا در عمرم شاهد مثلا حذف کتاب خواهم بود یا خیر؟ اما خوشحالم که بخشی از زیباترین آثاری که در تئاتر و هنر ایران به وجود آمده مدیون کاری است که به دست نازنین خسرو خورشیدی انجام شده است.


درخواست خسرو خورشیدی برای برپایی ورک شاپ


در بخش بعدی این مراسم استاد خسرو خورشیدی با اشاره به نمایش «برناردا آلبا» که در سال ۵۲ در تالار مولوی اجرا کرده بود گفت: من همیشه تلاش کردم در زندگی خیلی‌ها اثر بگذارم اما اثری که آقای فروتن در مدتی که در دانشگاه تهران با هم بودیم بر من داشت را فراموش نمی‌کنم و اینکه به هم لطف کنیم چیزی است که آینده ایران عزیز ما را می‌سازد.
او با تشکر از دست اندرکاران و برگزارکنندگان این مراسم از نگار اسکندرفر درخواست کرد که اجازه داشته باشد در هر فصلی یک ورک شاپ برای نسل جوان در دانشگاه بگذارد.
در ادامه مراسم برگزیدگان در سه بخش طراحی صحنه سینما، تئاتر و بهترین استاد و پژوهش‌گر معرفی شدند که ایرج رامین‌فر پس از دریافت مدال خود بیان کرد: خاطرات من به دانشکده دراماتیک برمی گردد که یک جوان آشفته‌ای بودم و نمی‌دانستم می‌خواهم چه کاری انجام دهم اما با استاد خورشیدی نه تنها طراحی و هنر بلکه زندگی را آموختم و راه زندگی‌ام را او برایم تعیین کرد به همین دلیل مدیونش هستم.
منوچهر شجاع نیز پس از دریافت مدال خود گفت: طراحی صحنه رکنی جدانشدنی از هنرهای نمایشی است و جای نگرانی ندارد چون طراحی صحنه حذف نشدنی است و مفتخرم که اسم آقای خورشیدی روی این مدال حک شده است.
فریدون علیاری نیز که به عنوان استاد برتر در رشته طراحی صحنه معرفی شد، در سخنانی بیان کرد: ۴۴ سال و سه ماه است که شاگرد استاد خورشیدی هستم و جایزه خود را پیش از این در تمام این سال‌ها که خطاهایم را بخشید، گرفته‌ام.

در بخش طراحی صحنه سینما امیرحسین قدسی و امیر اثباتی نامزدهای دیگر این بخش بودند و در بخش طراحی صحنه تئاتر نیز رضا مهدی زاده و شیما میرمحمدی دو طراح صحنه‌ای بودند که در کنار منوچهر شجاع حداکثر رای را کسب کردند.
فریدون علیاری نیز در رقابت با رضا مهدی‌زاده در بخش بهترین پژوهشگر و استاد مدال خورشیدی را دریافت کرد.


logo-samandehi side